COVID-19 PANDEMIC INFORMATION

The testing locations listed below are currently offering testing. 

MDA offices offering testing:

  • MDA St. Paul Office (Orville Freeman Building 625 Robert Street North, St Paul, Minnesota): Schedule by emailing Pesticide.Testing@state.mn.us or calling 651-201-6633. Testing appointments are available Monday and Wednesday at 8:30 am or 1:30 pm, excluding holidays.

Please note some testing locations charge a fee for use of their facility. All testing locations require a prior appointment. Please call to schedule a time to take an exam.

County MDA Staff/
Phone Number
Test Administrator or County Ag Inspector Testing Location Address Testing Location
Phone Number/Email
Becker Mike Fick (348)
218-863-2984
Marsha Watland (793) Becker County SWCD
809 Eighth Street SE
Detroit Lakes, MN 56501
218-846-7360 Ext 3
mjwatla@co.becker.mn.us
Electronic (Computerized) Testing Available
Blue Earth Gregorio Mendez-Ortega (797)
507-344-3204
Mike Samuelson (283) Blue Earth County Highway Department
35 Map Drive, P.O. Box 3083
Mankato, MN 56002-3083
507-304-4025
Brown Kent Runkel (587)
507-637-3764
Patty Zupfer (737) Planning and Zoning
P.O. Box 248
New Ulm, MN 56073
507-233-6640
Electronic (Computerized) Testing Only
Cass Mike Fick (348)
218-863-2984
Brenda Davis (829)  Cass County Environment Service Department
303 Minnesota Avenue West, P.O. Box 3000
Walker, MN 56484
218-547-7399
Chippewa Steve Lawrence (847)
320-634-7353
Josh Macziewski (807) Chippewa County Ag Inspector
629 North 11th Street, Suite 802
Montevideo, MN 56265

320-269-2662
Electronic (Computerized) Testing Available

Clay Mike Fick (348)
218-863-2984
Gabriel Foltz (837)
Kevin Kassenborg
Clay Soil and Water Conservation District (SWCD)
1615 30th Avenue South
Moorhead, MN 56560
218-287-2255
Electronic (Computerized) Testing Available
Clearwater   Dan Hecht (366) Office of Environmental Services
213 Main Avenue North
Bagley, MN 56621
218-694-6183
Electronic (Computerized) Testing Available
Cottonwood Steve Paradis (876)
507-376-1816
Alex Schultz (848) Cottonwood County Interim Planning & Zoning Administrator
Parks Director & Ag Inspector
210 10th St
Windom MN 56101
507-831-1153 Ext 3
Electronic (Computerized) Testing Available
Crow Wing   Tracy Giza (875) U of MN Extension
326 Laurel Street Ste 11
Brainerd MN 56401
218-824-1065
Electronic (Computerized) Testing Available
Dakota Aaron Irber
651-201-6247
Todd Matzke (315) Dakota County SWCD
4100 220th Street, Suite 102
Farmington, MN 55024
651-480-7780
Electronic (Computerized) Testing Available
Douglas Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
Tom E. Anderson (335) Douglas County Public Works Center
526 Willow Drive, P.O. B398,
Alexandria, MN 56308
320-762-2999
Faribault Gregorio Mendez-Ortega (797)
507-344-3204
Sara Hauskins (819) Faribault County Soil & Water Conservation Planning & Zoning
415 South Grove Street, Suite 8
Blue Earth, MN 56013
507-526-2388
Fillmore Scott Knutson (869)
507-206-2880
Kristi Ruesink  (831) Fillmore County Zoning Office
101 Fillmore Street, Box 655
Preston, MN 55965
507-765-3325
Freeborn Gregorio Mendez-Ortega (797)
507-344-3204
Gina Gullickson (307) Environmental Services
2020 Pioneer Trail 
Albert Lea, MN 56007
507-377-5186

 
Goodhue Scott Knutson (869)
507-206-2880
Samantha Pierret (408)
 
Land Use Management
509 West Fifth Street
Red Wing, MN 55066
651-385-3104
651-385-3103
Grant Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
Gregory Lillemon (263) Land Management/Courthouse
P.O. Box 1007
Elbow Lake, MN 56531
218-685-8225
Houston Scott Knutson (869)
507-206-2880
 Amy Sylling (183)
 
County Environmental Services
304 South Marshall
Caledonia, MN 55921
507-725-5800
Electronic (Computerized)  Testing Available
Hubbard Mike Fick (348)
218-863-2984
Gregory P. Hensel (296) Natural Resources Management
101 Crocus Hill Street
Park Rapids, MN 56470
218-732-4270
Kanabec Lisa Berg (723)
763-389-9840
Teresa Wickeham (606) Kanabec County Ag Inspector
903 Forest Avenue East
Mora, MN 55051
320-679-6456
Kandiyohi Steve Lawrence (847)
320-634-7353
Loren Engelby (749) Kandiyohi County Public Works
1801 East Highway 12, Box 976
Willmar, MN 56201
320-235-3266
Kittson   Justin Miller (861) Kittson SWCD
410 South Fifth Street, Suite 106
Hallock, MN 56728
218-843-2619 Ext 3
Koochiching   Nathan Heibel (308) Land + Forestry
715 Fourth Street, Courthouse
International Falls, MN 56649
218-283-1126
Le Sueur Gregorio Mendez-Ortega (797)
507-344-3204
Tyler Luethje (803) Parks Director/County Ag Inspector
88 South Park Avenue
Le Center, MN 56057-1652
507-357-8201
Electronic (Computerized) Testing Available
Lincoln Steve Paradis (876)
507-376-1816
Dustin Hauschild (644) Lincoln County Environmental Services Office
221 North Wallace Avenue, P.O. Box 66
Ivanhoe, MN 56142
507-694-1344
Electronic (Computerized) Testing Available
Lyon Steve Paradis (876)
507-376-1816
Anita Cauwels (303) Lyon County 
1424 East College Drive Suite 600
Marshall, MN 56258
507-532-8207 ext 3
Electronic (Computerized) Testing Available
Marshall   Dave Clark (302) Marshall County Courthouse
206 E Colvin Ave Ste 4
Warren, MN 56762
218-745-6904
Electronic (Computerized) Testing Only
Martin Steve Paradis (876)
507-376-1816
Pam Flitter (360)
Denise Jorgenson
Planning + Zoning Department
201 Lake Avenue, Room 104
Fairmont, MN 56031
507-238-3242
Electronic (Computerized) Testing Available
Meeker   Ann Steinhaus (863) USDA/SWCD Office
916 East St. Paul Street
Litchfield, MN 55355
320-535-3075
Electronic (Computerized) Testing Available
Morrison   Gloria Austin (859) University of Minnesota Extension
213 SE First Avenue
Little Falls, MN 56345
320-632-0161
Mower Scott Knutson (869)
507-206-2880
Cody Fox (825) Mower Soil + Water Conservation Office
1408 21st Avenue West
Austin, MN 55912
507-434-2603
Electronic (Computerized) Testing Available
Murray Steve Paradis (876)
507-376-1816
Jon Bloemendaal (252) Environmental Services
2500 - 28th Street, P.O. Box 57
Slayton, MN 56172
507-836-1164
Electronic (Computerized) Testing Available
Nicollet

North of Nicollet (city) Kent Runkel (587)
507-637-3764

South of Nicollet (city) Gregorio Mendez-Ortega (797)
507-344-3204

Nate Henry (857) Nicollet County Public Works
1700 Sunrise Drive
St. Peter, MN 56082
507-931-1760
Norman Mike Fick (348)
218-863-2984
Heather Dufault (821)
Holly Sirjord
University of Minnesota Extension
Norman County Courthouse
15 Second Avenue East, Suite 107
Ada, MN 56510-1362
218-784-5551
218-784-5550
Pennington   Kyle Jore (734) Pennington County Extension Office
101 North Main PO Box 616
Thief River Falls MN 56701
218-683-7030
Electronic (Computerized) Testing Only
Pine Lisa Berg (723)
763-389-9840
Caleb Anderson (514) Pine County  Planning & Zoning & Solid Waste Department
635 Northridge Drive NW, Suite 250
Pine City MN 55063
320/591-1657
Pipestone Steve Paradis (876)
507-376-1816
Kyle Krier (287)
Melissa Rosendahl
Pipestone County Conservation + Zoning
119 Second Avenue SW, Suite 13
Pipestone, MN 56164
507-825-1185
Electronic (Computerized) Testing Only
Polk   Elizabeth Schmitz (732) Polk County Ag + Drainage Department
820 Old Highway 75 South
Crookston, MN 56716
218-470-8250
 
Pope Steve Lawrence (847)
320-634-7353
Barry Bouwman (736) Land + Resource Management
Pope County Courthouse
130 East Minnesota Avenue
Glenwood MN 56334
320-634-5715
Red Lake   Kurt Casavan (733) Red Lake County Environmental Services
P.O. Box 265
Red Lake Falls, MN 56750-0265
218-791-5776
Electronic (Computerized) Testing Available
Renville Steve Lawrence (847)
320-842-4061
Ethan Dahl (324) Renville County Soil & Water
Conservation District
1008 West Lincoln
Olivia, MN 56277
320-523-1559
Rice Scott Knutson (869)
507-206-2880
Trent McCorkell (253) Planning + Zoning
320 Third Street NW
Faribault, MN 55021-6145

507-332-6168
 

Rock Steve Paradis (876)
507-376-1816
Douglas Bos (248) 311 West Gabrielson Road, Suite 5
Luverne, MN 56156
507-283-8862
Electronic (Computerized) Testing Available
Roseau   Scott Johnson (731) Roseau SWCD
502 Seventh Street, Suite 8
Roseau, MN 56751
218-463-1903
Sibley Kent Runkel (587)
507-637-3764
Greg DeVries (174) Auditor/Treasurer
400 Court Avenue P.O. Box 171
Gaylord, MN 55334
507-237-4070
Stearns
 
Alex Hildreth (800) Alex Hildreth (800) MN DOT Building
3725 12th Street North
St Cloud MN 56303-2107

Alexander.Hildreth@state.mn.us
Electronic (Computerized) Testing ONLY
Third Thursday of the month

Stearns
 
Alex Hildreth (800) Bob  Dunning (849) Stearns County Public Works
455 28th Avenue South
Waite Park, MN 56387
320-656-6578
Robert.Dunning@co.stearns.mn.us
Electronic (Computerized) Testing ONLY
Steele Scott Knutson (869)
507-206-2880
Amber Brooks (741) Planning + Zoning
630 Florence Avenue
Owatonna, MN 55060
507-444-7475
Electronic (Computerized) Testing Only
Stevens Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
Matt Solemsaas (822) Stevens County SWCD
12 Highway 28 East Suite 2
Morris, MN 56267
320-589-4886
Ext 112
Electronic (Computerized) Testing Available
Todd   Nancy Uhlenkamp (815) Todd County Public Works Department
44 Riverside Drive
Long Prairie, MN 56347
320-533-4651
Electronic (Computerized) Testing Available
Traverse Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
John Fridgen (235) Traverse County Ag Inspector
6609 700th Street
Wheaton, MN 56296
320-808-4856
Waseca Scott Knutson (869)
507-206-2880
Brian Zabel (798) Planning + Zoning
300 North State Street
Waseca, MN 56093-2953
507-835-0652
Electronic (Computerized) Testing Available
Watonwan Steve Paradis (876)
507-376-1816
Dave Haler (858) Land Management and Zoning
108 Eighth Street South, Suite 2
Saint James, MN 56081
507-375-1225
Wilkin Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
Wayne Krump (850) 1977 150th Avenue
Kent MN 56553
218-557-8572
Yellow Medicine Steve Lawrence (847)
 320-634-7353
Jolene Johnson(742) YMC Zoning Office
1000 Tenth Avenue, Suite 2,  P.O. Box 675
Clarkfield, MN 56223
320-669-7524
Electronic (Computerized) Testing Available