For pesticide testing information please call 651-201-6633. In the metropolitan area, contact Pesticide Licensing at pesticide.testing@state.mn.us

Please note some testing locations charge a fee for use of their facility. All testing locations require a prior appointment. Please call to schedule a time to take an exam.

County MDA Staff/
Phone Number
Test Administrator or County Ag Inspector Testing Location Address Testing Location
Phone Number
Aitkin Lisa Berg (723)
763-389-9840
Steve Hughes (812) Aitkin County SWCD
130 Southgate Drive
Aitkin, MN 56431
218-927-6565 Ext 109
Anoka Lisa Berg (723)
763-389-9840
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Becker Mike Fick (348)
218-863-2984
Marsha Watland (793) Becker County SWCD
809 Eighth Street SE
Detroit Lakes, MN 56501
218-846-7360 Ext 3
Electronic Testing Available
Beltrami Scott Revier (518)
218-938-4076
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Benton Dan Dvorak (853)
320-223-6606
Jack Brosh (860) Benton County Public Works
7752 Highway 25 NE, P.O. Box 247
Foley, MN 56329
320-968-5051
Big Stone Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
Harold J. Nelson (188) 123 County Road 6
Clinton, MN 56225
320-325-5100
Blue Earth Gregorio Mendez-Ortega (797)
507-344-3204
Mike Samuelson (283) Blue Earth County Highway Department
35 Map Drive, P.O. Box 3083
Mankato, MN 56002-3083
507-304-4025
Brown Kent Runkel (587)
507-637-3764
Patty Zupfer (737) Planning and Zoning
P.O. Box 248
New Ulm, MN 56073
507-233-6640
Electronic Testing Available
Carlton Lisa Berg (723)
763-389-9840
Greg Bernu (810) Tax Forfeit Land Department
1630 County Road 61
Carlton, MN 55718
218-384-9179
Electronic Testing Available
Carver Andrew Murphy
651-201-6136
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Cass Mike Fick (348)
218-863-2984
Brenda Davis (829)  Cass County Environment Service Department
303 Minnesota Avenue West, P.O. Box 3000
Walker, MN 56484
218-547-7399
Chippewa Steve Lawrence (847)
320-634-7353
Josh Macziewski (807) Chippewa County Ag Inspector
629 North 11th Street, Suite 802
Montevideo, MN 56265

320-269-2662
Electronic Testing Available

Chisago Lisa Berg (723)
763-389-9840
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Clay Mike Fick (348)
218-863-2984
Kevin Kassenborg (837) Clay Soil and Water Conservation District (SWCD)
1615 30th Avenue South
Moorhead, MN 56560
218-287-2255
Clearwater Scott Revier (518)
218-938-4076
Dan Hecht (366) Office of Environmental Services
213 Main Avenue North
Bagley, MN 56621
218-694-6183
Cook Lisa Berg (723)
763-389-9840
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Cottonwood Steve Paradis (876) Alex Schultz (848) Cottonwood County Interim Planning & Zoning Administrator
Parks Director & Ag Inspector
210 10th St
Windom MN 56101
507-831-1153 Ext 3
Crow Wing Dan Dvorak (853)
320-223-6606
Tracy Giza (875) U of MN Extension
326 Laurel Street Ste 11
Brainerd MN 56401
218-824-1065
Electronic Testing Available
Dakota Andrew Murphy
651-201-6136
Todd Matzke (315) Dakota County SWCD
4100 220th Street, Suite 102
Farmington, MN 55024
651-480-7780
Dodge Corinne du Preez (844)
507-206-2883
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Douglas Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
Tom E. Anderson (335) Douglas County Public Works Center
526 Willow Drive, P.O. B398,
Alexandria, MN 56308
320-762-2999
Faribault Gregorio Mendez-Ortega (797)
507-344-3204
Linda Berndt (819) Faribault County Soil & Water Conservation Planning & Zoning
415 South Grove Street, Suite 8
Blue Earth, MN 56013
507-526-2300
Fillmore Corinne du Preez (844)
507-206-2883
Krisit Ruesink  (831) Fillmore County Zoning Office
101 Fillmore Street, Box 655
Preston, MN 55965
507-765-3325
Freeborn Scott Knutson (869)
507-206-2880
Gina Gullickson (307) Environmental Services
411 South Broadway, P.O. Box 1147
Albert Lea, MN 56007
507-377-5186

Electronic Testing Available
Goodhue Corinne du Preez (844)
507-206-2883
Ryan Bechel (408) Land Use Management
509 West Fifth Street
Red Wing, MN 55066
651-385-3104
Grant Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
Gregory Lillemon (263) Land Management/Courthouse
P.O. Box 1007
Elbow Lake, MN 56531
218-685-8225
Hennepin Andrew Murphy
651-201-6136

 

Call MDA Staff  for time & location 651-201-6633
Houston Corinne du Preez (844)
507-206-2883
Julie Amnudson (183)
Amelia Meiners
County Environmental Services
304 South Marshall
Caledonia, MN 55921
507-725-5800
Electronic Testing Available
Hubbard Mike Fick (348)
218-863-2984
Gregory P. Hensel (296) Natural Resources Management
101 Crocus Hill Street
Park Rapids, MN 56470
218-732-4270
Isanti Lisa Berg (723)
763-389-9840
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Itasca Dan Dvorak (853)
320-223-6606
Leanne Stanley (512) NC Research & Outreach Center
Administrative Building
1861 E US Hwy 169
Grand Rapids, MN  55744
218-327-4490
Ext 2001
Electronic Testing ONLY
Jackson

Steve Paradis (876)
507-376-1816

  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Kanabec Lisa Berg (723)
763-389-9840
Theresa Wickham (606) Kanabec County Ag Inspector
903 Forest Avenue East
Mora, MN 55051
320-679-6456
Kandiyohi Steve Lawrence (847)
320-634-7353
Loren Engelby (749) Kandiyohi County Public Works
1801 East Highway 12, Box 976
Willmar, MN 56201
320-235-3266
Kittson Scott Revier (518)
218-938-4076
Justin Miller (861) Kittson SWCD
410 South Fifth Street, Suite 106
Hallock, MN 56728
218-843-2619 Ext 3
Koochiching Scott Revier (518)
218-938-4076
Nathan Heibel (308) Land + Forestry
715 Fourth Street, Courthouse
International Falls, MN 56649
218-283-1126
Lac Qui Parle Steve Lawrence (847)
320-842-4061
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Lake Lisa Berg (723)
763-389-9840
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Lake of the Woods Scott Revier (518)
218-938-4076
Dane Lynch (738)
Maranda Dahl
Land + Water Planning
206 Eighth Avenue SE, Suite 290
Baudette, MN 56623
218-634-1945
Le Sueur Gregorio Mendez-Ortega (797)
507-344-3204
Tyler Luethje (803) Parks Director/County Ag Inspector
88 South Park Avenue
Le Center, MN 56057-1652
507-357-8201
Electronic Testing Available
Lincoln Steve Paradis (876)
507-376-1816
Robert Olsen (644) Lincoln County Environmental Services Office
221 North Wallace Avenue, P.O. Box 66
Ivanhoe, MN 56142
507-694-1344
Electronic Testing Available
Lyon Steve Paradis (876)
507-376-1816
Todd I. Hammer (303) Lyon County Public Works
504 Fairground Road
Marshall, MN 56258
507-532-8208
Electronic Testing Available
Mahnomen Mike Fick (348)
218-863-2984
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Marshall Scott Revier (518)
218-938-4076
Bill Craig (302) Marshall County Courthouse
Suite 5, 208 East Colvin
Warren, MN 56762
218-745-6904
Electronic Testing Available
Martin Gregorio Mendez-Ortega (797)
507-344-3204
Pam Flitter (360)
Denise Jorgenson
Planning + Zoning Department
201 Lake Avenue, Room 104
Fairmont, MN 56031
507-238-3242
Electronic Testing Available
McLeod Dan Dvorak (853)
320-223-6606
Al Koglin (374) Extension & Park Office Mcleod County Fairgrounds
840 Century Avenue
Hutchinson, MN 55350
320-484-4334
Meeker Dan Dvorak (853)
320-223-6606
Ann Steinhaus (863) USDA/SWCD Office
916 East St. Paul Street
Litchfield, MN 55355
320-535-3075
Electronic Testing Available
Mille Lacs Lisa Berg (723)
763-389-9840
Susan Shaw (487)
Lynn Gallice
Mille Lacs SWCD
Historic Courthouse
635 Second Street SE
Milaca, MN 56353
320-983-2160
Morrison Dan Dvorak (853)
320-223-6606
Gloria Austin (859) University of Minnesota Extension
213 SE First Avenue
Little Falls, MN 56345
320-632-0161
Mower Corinne du Preez (844)
507-206-2883
Cody Fox (825) Mower Soil + Water Conservation Office
1408 21st Avenue West
Austin, MN 55912
507-434-2603
Murray Steve Paradis (876)
507-376-1816
Jon Bloemendaal (252) Environmental Services
2500 - 28th Street, P.O. Box 57
Slayton, MN 56172
507-836-1164
Electronic Testing Available
Nicollet Gregorio Mendez-Ortega (797)
507-344-3204
Nate Henry (857) Nicollet County Public Works
1700 Sunrise Drive
St. Peter, MN 56082
507-931-1760
Nobles Steve Paradis (876)
507-376-1816
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Norman Mike Fick (348)
218-863-2984
Adam Austing (821) University of Minnesota Extension
Norman County Courthouse
15 Second Avenue East, Suite 107
Ada, MN 56510-1362
218-784-5550
Olmsted Scott Knutson (869)
507-206-2880
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Otter Tail Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
Mitch Kill (843) West Otter Tail SWCD
506 Western Avenue North
Fergus Falls MN 56337
218-998-5300
Pennington Scott Revier (518)
218-938-4076
Bill Craig (734) Pennington County Extension Office
101 North Main
Thief River Falls, MN 56701
218-683-7030
Electronic Testing Available
Pine Lisa Berg (723)
763-389-9840
Caleb Anderson (514) Pine County  Planning & Zoning & Solid Waste Department
635 Northridge Drive NW, Suite 250
Pine City MN 55063
320/591-1657
Electronic Testing Available
Pipestone Steve Paradis (876)
507-376-1816
Kyle Krier (287)
Stephanie Labrune
Pipestone County Conservation + Zoning
119 Second Avenue SW, Suite 13
Pipestone, MN 56164
507-825-1165
Electronic Testing Available
Polk Scott Revier (518)
218-938-4076
Jody Beauchane (732) Polk County Ag + Drainage Department
820 Old Highway 75 South
Crookston, MN 56716
218-470-8263
218-289-2032
Pope Steve Lawrence (847)
320-634-7353
Barry Bouwman (736) Land + Resource Management
Pope County Courthouse
130 East Minnesota Avenue
Glenwood MN 56334
320-634-5715
Ramsey Andrew Murphy
651-201-6136
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Red Lake Scott Revier (518)
218-938-4076
Kurt Casavan (733) Red Lake County Environmental Services
P.O. Box 265
Red Lake Falls, MN 56750-0265
218-791-5776
Electronic Testing Available
Redwood Kent Runkel (587)
507-637-3764
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Renville Kent Runkel (587)
507-637-3764
Mike Sandager (324) Renville County Soil & Water
Conservation District
1008 West Lincoln
Olivia, MN 56277
320-523-1550
Ext 101
Rice Scott Knutson (869)
507-206-2880
Trent McCorkell (253) Planning + Zoning
320 Third Street NW
Faribault, MN 55021-6145
507-332-6168
Rock Steve Paradis (876)
507-376-1816
Douglas Bos (248) 311 West Gabrielson Road, Suite 5
Luverne, MN 56156
507-283-8862
Electronic Testing Available
Roseau Scott Revier (518)
218-938-4076
Scott Johnson (731) Roseau SWCD
502 Seventh Street, Suite 8
Roseau, MN 56751
218-463-1903
Scott Andrew Murphy
651-201-6136
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Sherburne Lisa Berg (723)
763-389-9840
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Sibley Kent Runkel (587)
507-637-3764
Greg DeVries (174) Auditor/Treasurer
400 Court Street, P.O. Box 51
Gaylord, MN 55334
507-237-4070
St Louis Lisa Berg (723)
763-389-9840
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Stearns
2 locations
Dan Dvorak (853)
320-223-6606
Dan Dvorak (853)
320-223-6606
MN DOT Building
3725 12th Street North
St Cloud MN 56303-2107
320-223-6606
Friday morning only
Electronic Testing ONLY
Stearns
2 locations
Dan Dvorak (853)
320-223-6606
Bob  Dunning (849) Stearns County Public Works
455 28th Avenue South
Waite Park, MN 56387
320-656-6578
Electronic Testing Available
Steele Scott Knutson (869)
507-206-2880
Dan Vermilyea (741) Planning + Zoning
630 Florence Avenue
Owatonna, MN 55060
507-444-7488
Electronic Testing available
Stevens Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
Matt Solemsaas (822) Stevens County SWCD
12 Highway 28 East Suite 2
Morris, MN 56267
320-589-4886
Ext 112
Electronic Testing Available
Swift Steve Lawrence (847)
320-634-7353
Tom Orr (801) Swift County
1926 Idaho Avenue
Benson, MN 56215
320-843-4910
Todd Dan Dvorak (853)
320-223-6606
Nancy Uhlenkamp(815) Todd County Public Works Department
44 Riverside Drive
Long Prairie, MN 56347
320-533-4651
Traverse Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
John Fridgen (235) Traverse County Ag Inspector
6609 700th Street
Wheaton, MN 56296
320-808-4856
Wabasha Corinne du Preez (844)
507-206-2883
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Wadena Mike Fick (348)
218-863-2984
Wade Salo (864) Wadena SWCD
4 Alfred Street NE
Wadena, MN 56482
218-631-4201
Electronic Testing Available
Waseca Scott Knutson (869)
507-206-2880
Brian Zabel (798) Planning + Zoning
300 North State Street
Waseca, MN 56093-2953
507-835-0652
Washington Andrew Murphy
651-201-6136
  Call MDA Staff for time & location 651-201-6633
Watonwan Gregorio Mendez-Ortega (797)
507-344-3204
Dave Haler (858) Land Management and Zoning
108 Eighth Street South, Suite 2
Saint James, MN 56081
507-375-1225
Wilkin Mark Magnusson (352)
218-739-7576 x273
Wayne Krump (850) 1977 150th Avenue
Kent MN 56553
218-557-8572
Winona Corinne du Preez (844)
507-206-2883
Eric A. Johnson (185)
Anne Schwertel
Planning/Zoning Department/Government Center
177 Main Street
Winona, MN 55987
507-457-6520
Electronic Testing Available
Wright Lisa Berg (723)
763-389-9840
Erik Heuring (862) Wright County
10 Second Street NW
Buffalo MN 55313
763-355-8639
Yellow Medicine Steve Lawrence (847)
 320-634-7353
Jolene Johnson(742) YMC Zoning Office
1000 Tenth Avenue, Suite 2,  P.O. Box 675
Clarkfield, MN 56223
320-669-7524
Electronic Testing Available