• facebook
  • twitter
  • YouTube
  • RSS feed
  • 651-201-6000
  • 800-967-2474
  • 711 TTY
  • PARKING

NodeFire Save Document
Home > Grants, Loans & Financing > Grant Opportunities > AGRI Livestock Investment Grant > Livestock Investment Grant Recipients

Minnesota Livestock Investment Grant Program Recipients


2015 |2014 | 2013

List of Fiscal Year 2015 Recipients

First Name Last Name City County Category
Anthony Adams Cambridge Isanti beef
Kevin Anderson Lester Prairie McLeod dairy
Dustin Arndt Owatonna Steele swine
Brian Aschenbrenner Sleepy Eye Brown beef
Michael Bakker Sacred Heart Renville dairy
Scott Balzer Owatonna Steele dairy
Justin Below Waseca Waseca swine
Tanner Bergstrom Austin Mower swine
Andrew Brandl Springfield Brown dairy
Greg Brandt Luverne Rock beef
Craig Breuer Lake City Wabasha swine
Jordan Dahl Montevideo Chippewa swine
Lucas deNeui Chokio Stevens fallow deer
Dana/Thor Didrikson Badger Roseau beef
Bradley Durow Hastings Dakota dairy
Matthew Eischen Comfrey Brown swine
Crystal Enberg Kenyon Goodhue swine
Brian Engles Lake Crystal Blue Earth swine
Nathan Erlandson Adrian Nobles swine
Jason Felling Sauk Centre Stearns dairy
Tammie R. Friborg Gully Polk dairy
Gary S. Geise Freeport Stearns dairy
John Gessell Little Falls Morrison poultry
Benjamin Glende Altura Winona dairy
Ryan Goblirsch Redwood Falls Redwood swine
Lester Golombiecki Morris Stevens dairy
Luke Gregoire Cottonwood Lyon swine
Patrick G. Gregor Waseca Waseca beef
Joe Grote Kenyon Goodhue swine
Brandon Gruis Adrian Nobles beef
Michael S. Haase Lake City Wabasha beef
Curtis Hanenburg Milaca Mille Lacs dairy
Josh Hauer Clarissa Todd dairy
Matthew Haugen Appleton Swift beef
Christopher Hedtke Mayer Carver dairy
Jacob Hemmesch Owatonna Steele dairy
Ronald Hengemuhle Long Prairie Todd dairy
Andy Henning Adrian Nobles dairy
Jim/Dave Hillesheim Springfield Brown beef
Cory Hinrichs Red Wing Goodhue beef
Joshua Holt Grey Eagle Todd dairy
Kevin J. Horihan Lanesboro Fillmore beef
Jaren Howe Hutchinson McLeod dairy
Brady Hulstein Chandler Murray dairy
Adam Husfeldt Glencoe McLeod dairy
Troy Hutchinson Medina Hennepin sheep/goats
Micheal Jaeger Claremont Dodge swine
Joseph Jans Grove City Meeker dairy
Jeramiah Javens Cottonwood Lyon swine
Steve Kasella Royalton Morrison poultry
Brendan Kazemba Round Lake Jackson swine
Joseph Klaphake Albany Stearns dairy
Alan & Jessica Klimek Alexandria Douglas dairy
Jordan Kramer Hector Renville swine
Tanner Kramer Hayfield Dodge swine
Robert Kreidermacher Altura Winona dairy
Matt Kruger Kellogg Wabasha swine/dairy
Larry J. Lahr Cold Spring Stearns dairy
Greg Laleman Currie Murray beef
John Lanoue Tracy Lyon beef
Paul Lanoue Marshall Lyon beef
Jeffrey Lee Lake City Wabasha dairy
Travis Lehnertz Plainview Wabasha dairy
Christopher Long Cottonwood Lyon swine
Brad Lonneman Adria Nobles swine
Derek Louwagie Cottonwood Lyon beef
Brad Luettel Adrian Nobles dairy
Benjamin Mergen Albany Stearns dairy
Brent Mergen Albany Stearns dairy
Carla Mertz Princeton Mille Lacs poultry
Isaac Miller Spring Valley Fillmore beef
Brian Montag Sauk Rapids Benton dairy
Michael Morris Renville Renville sheep/goats
Justin Moss Luverne Rock dairy
Chelsey Nelson Hanska Brown swine
Lindsey Nelson Hanska Brown swine
Randy Ness Spring Valley Fillmore dairy
Trent Olson Lewiston Winona dairy
Elinor Opitz Hopfer Maple Lake Wright dairy
Levi Ossefoort Edgerton Pipestone swine
Elene Pawlu Pierz Morrison swine
Bruce & Jane Pederson Westbrook Cottonwood dairy
Tim Poortvliet Prinsburg Kandiyohi dairy
Adam Popowski Ivanhoe Lincoln dairy
Chris Popp Pierz Morrison dairy
Nicole Portner New Ulm Brown swine
Keith Pundsack Freeport Stearns dairy
Aaron Radermacher Brooten Pope dairy
Craig Roerick Swanville Morrison dairy
Stephen Roerick Swanville Morrison dairy
Matthew Rohlik Renville Renville beef
Adam Ryswyk Luverne Rock swine
Cory Salzl Litchfield Meeker dairy
Peter Salzl Albany Stearns dairy
Eric Schaap Chandler Murray swine
Ken Schentzel Farmington Dakota sheep/goats
John G. Scherber Rogers Hennepin dairy
Clayton Schilling Ellsworth Nobles swine
Kevin Siewert Lake City Wabasha dairy
Mark Skroch Rice Benton dairy
Eric Sonnek Foreston Mille Lacs dairy
Brittany Springer Henning Otter Tail sheep/goats
Nathan J. Stoel Edgerton Pipestone dairy
Erik Stonestrom Wood Lake Yellow Medicine swine
Mark Strom McIntosh Polk beef
Stephanie Talberg Holdingford Stearns dairy
Brian/Joshua Timmerman Minneota Lyon swine
Travis M. Tumberg New York Mills Otter Tail dairy
Douglas Van Zuilen Claremont Dodge swine
Kevin Vetsch Burtrum Todd dairy
Mitchell Vetsch Paynesville Stearns dairy
Joel Welle Freeport Stearns dairy
Seth Williams Russell Lyon beef
Ryan Wittnebel Bellingham Lac qui Parle swine
Frank M. Yost Lafayette Nicollet beef
Brandon Zemke Zumbrota Goodhue dairy
Paul Zimmerman Waseca Waseca swine
Timothy Zweber Elko Scott swine


List of Fiscal Year 2014 Recipients

First Name Last Name City County Category
Jason Amundson Wrenshall Carlton Poultry
James Bartholome Goodhue Wabasha Dairy
Henry Becker Mayer Carver Beef
Laura Becker Kellogg Wabasha Dairy
Michael Bedtke Altura Winona Dairy
David Berning St. Michael Wright Dairy
Kristi Blank Foley Benton Dairy
Brandon Bode Gibbon Sibley Dairy
Michael Braaten Butterfield Watonwan Swine
Glenn Brambrink St. Cloud Sherburne Poultry
Adam Brands Edgerton Rock Dairy
Jonathon Broberg Kerkhoven Swift Swine
Chad Bruns Herman Traverse Sheep/Goat
Troy Buendorf New Richland Waseca Dairy
Kelsey Buss Hutchinson McLeod Dairy
Cory Buysse Minneota Lyon Beef
Jonathon Carlson Hallock Kittson Beef
Jacob Carrow Little Falls Morrison Dairy
Kyle Carrow Little Falls Morrison Beef
Sean Collins Murdock Swift Beef
Allissa Corrow Talmoon Itasca Sheep/Goat
Kollin Dahl Dawson Lac Qui Parle Swine
Jordan Dahl Montevideo Lac Qui Parle Swine
Allen Deutz Marshall Lyon Dairy
Travis Dick Pillager Cass Swine
Jason Douvier Albany Stearns Dairy
Thomas Dressel Faribault Rice Swine
Sean Driessen Canby Yellow Medicine Dairy
Troy Duerksen Mountain Lake Cottonwood Swine
Chris Emmert Hancock Pope Dairy
Taylor Engquist Cambridge Isanti Dairy
Jon Fahl Benson Swift Beef
Jason Felling Sauk Centre Stearns Dairy
Paul Freed Atwater Kandiyohi Beef
Karl Funk Melrose Stearns Dairy
Charles Grant Storden Cottonwood Beef
Shannon Hackett Sauk Rapids Benton Beef
Neil Hanson Granada Martin Swine
Marc Hanson Granada Martin Swine
Adam Haroldson Clarkfield Yellow Medicine Swine
Keith Hartmann Gibbon Sibley Poultry
Stephen Haugen Roseau Roseau Beef
Brian Henderson James Watonwan Swine
Joel Hendrickson Menhaga Ottertail Dairy
Bart Hoven Zumbrota Goodhue Beef
Adam Husfeldt Glencoe Sibley Dairy
Joshua Jansen Blomkest Kandiyohi Beef
Wayne Jensen Ellendale Freeborn Swine
Brady Jensen Hartland Freeborn Swine
Katie Johnson Kerkhoven Swift Dairy
Benjamin Johnson Kenyon Goodhue Beef
Ralph Kaehler St.Charles Winona Beef
Peter Kasella Royalton Morrison Dairy
Brendan Kazemba Lakefield Jackson Swine
Jared Kruger Wabasha Wabasha Dairy
Rhonda Kuechle Watkins Stearns Dairy
John Lanoue Tracy Lyon Beef
Eugene Leckness Hayfield Dodge Beef
Joshua Lingen Balaton Murray Dairy
Dustin Lingen Woodstock Murray Dairy
Joshua Lingen Balaton Murray Dairy
Cody Lubben Edgerton Rock Dairy
Benjamin Ludeman Tracy Lyon Swine
Brady Luettel Adrian Nobles Beef
Mark Majerus Villard Pope Dairy
Thomas Marzinske Janesville Waseca Dairy
Jonathon Meschke Welcome Martin Beef
Jonathon Meschke Welcome Martin Beef
Jacob Meyer Kellogg Wabasha Dairy
Brandon Meyer Raymond Chippewa Swine
Bryton Miller Kellogg Wabasha Beef
Michael Moscho Freeport Stearns Beef
Matthew Mueller Kimball Stearns Mink
Jeremy Mursu New York Mills Otter Tail Dairy
Darrin Nelson Benson Swift Beef
Aaron Nystrom Worthington Nobles Beef
Chad Olsen Canby Lincoln Beef
Scott Oltmans Windom Cottonwood Swine
Kristopher Paluch Ivanhoe Lincoln Beef
Heath Peterson Edgerton Rock Beef
Adam Popowski Ivanhoe Lincoln Dairy
Jason Possin Wells Faribault Beef
William Post Chandler Murray Dairy
Veronica Radil Eagle Bend Douglas Beef
Richard Radtke Kerkhoven Kandiyohi Beef
Leah Reiner Springfield Brown Dairy
Tony Rialson Cottonwood Lyon Swine
Stephen Roerick Swanville Morrison Poultry
Craig Roerick Swanville Morrison Dairy
Kenneth Rohe Hawick Kandiyohi Dairy
Ryan Roller Hewitt Ottertail Dairy
Patrick & Rachael Rusch Stewart Renville Dairy
Benjamin Rysavy Owatonna Steele Dairy
Gregory Sabolik Kensington Douglas Dairy
Darvin Saehr Pierz Morrison Swine
Troy Salzer Barnum Carlton Beef
Kenneth Sawle Rushford Fillmore Dairy
Karla Scheel Rice Benton Beef
Kenneth Schentzel Farmington Dakota Sheep/Goat
Curtis Schilling Ellsworth Nobles Swine
Dean Schimek Easton Faribault Beef
Christopher Schmidt Garvin Murray Sheep/Goat
Philip Schmidt Alden Freeborn Beef
Christopher Schueler Willmar Kandiyohi Dairy
Staci Sexton Lake City Wabasha Dairy
Jacob Sjostrom Lafayette Nicollet Dairy
Alise Sjostrom Brooten Stearns Dairy
Crystal Skiba Pierz Crow Wing Beef
Eric Sonnek Foreston Mille Lacs Dairy
Eric Sonnek Foreston Mille Lacs Dairy
Danielle Stonestrom Wood Lake Yellow Medicine Swine
Ashley Swenson Nicollet Nicollet Dairy
Ashley Swenson Nicollet Nicollet Dairy
Joel Talsma Luverne Rock Beef
Dean Taylor Randolph Dakota Poultry
Anthony Vait Brooten Stearns Dairy
Berlinda Van Der Wal Pipestone Pipestone Dairy
Jance Vandelanotte Cottonwood Lyon Swine
Grant Vis Edgerton Pipestone Beef
Greg Vold Glenwood Pope Dairy
Justin Wagner Litchfield Meeker Dairy
Joel Welle Freeport Stearns Dairy
Mark Wendinger Litchfield Meeker Poultry
Mark Werner Byron Olmsted Beef
Darrin Young Plainview Winona Dairy
Daniel Zenner Paynesville Stearns Dairy
Amanda Zigan Long Prairie Todd Dairy
Paul Zimmerman Hewitt Ottertail Beef


List of Fiscal Year 2013 Recipients

First Name Last Name City County Category
Joshua Altendahl Albany Stearns Dairy
Jason Amundsen Wrenshall Carlton Poultry
Andrew Bakken Albert Lea Freeborn Swine
Michael Boerboom Marshall Lyon Swine
Jennifer Burggraff Royalton Benton Poultry
Justin Butman Pipestone Pipestone Beef
Mitchell Cox Adrian Nobles Beef
Jordan Deutz Marshall Lyon Swine
Allen Deutz Marshall Lyon Dairy
Travis Dick Pillage Cass Swine
Derrick Dickmann Pierz Morrison Beef
Joshua Dickmann Pierz Morrison Dairy
Thomas Dressel Fairbault Rice Swine
Daniel Erickson Alden Freeborn Dairy
Matthew Feldmeier Rushford Houston Dairy
Adam Franzen Lyle Mower Swine
Russell Frederick Waseca Waseca Dairy
Josh Groetsch Sauk Centre Stearns Dairy
Steven & Lisa Groetsch Albany Stearns Dairy
Karen Gross Pierz Morrison Dairy
Tyler Hansen New Richland Waseca Swine
Marc Hanson Granada Martin Swine
Neil Hanson Granada Martin Swine
Chad Hinsch Goodhue Goodhue Dairy
Jeremy Hoff Steen Rock Swine
Taylor Holland New Richland Waseca Swine
Jacob Holst Kellogg Wabasha Beef
Bart Hoven Zumbrota Goodhue Beef
John Huneke Goodhue Goodhue Dairy
Mike Ingvalson Caledonia Houston Dairy
Katie Johnson Kerkhoven Swift Dairy
Neil Johnson Pipestone Pipestone Beef
Michael Jorgenson Clinton Big Stone Beef
Richard Kasper Sauk Centre Stearns Dairy
JoHannah Klinghagen Clara City Chippewa Sheep
Mike Koehl Hancock Stevens Swine
Michael Koltes Saint Cloud Stearns Dairy
Robert Kreidermacher Altrua Winona Dairy
Paul Lanoue Marshall Lyon Beef
Dennis Lieser Belgrade Stearns Sheep
Peter Louwagie Cottonwood Lyon Beef
Cody & Chad Lubben Edgerton Rock Swine
Gregory Madsen Lake Lillian Kandiyohi Dairy
Tyler Magedanz Richmond Stearns Dairy
Cheryl Maranell Tyler Lincoln Beef
Kevin Mathiowetz Olivia Renville Sheep
Michael McAndrews Sauk Centre Stearns Dairy
Brent Mergen Albany Stearns Poultry
Glen Moscho Freeport Stearns Beef
Jeremy Mursu New York Mills Ottertail Dairy
Raymond Mussell Plainview Winona Dairy
Lynette Nadeau Red Wing Goodhue Goats
Lorne Nadgwick Hoffman Grant Beef
Joseph Neft Northome Beltrami Beef
Darrin Nelson Benson Pope Beef
Whitney Nesse Brownton McLeod Beef
Casey O'Reilly Red Wing Goodhue Dairy
Madeline, Isabelle, & Julia Patterson Kenyon Goodhue Swine
Ryan Pederson Johnson Big Stone Swine
Adam Popowski Ivanhoe Lincoln Beef
William Post Chandler Murray Dairy
Gary Reeck Paynesville Stearns Dairy
Tony Rialson Cottonwood Lyon Swine
Linda Rieke Franklin Renville Dairy
Travis Rolfsmeier Correll Big Stone Beef
Kurtis Ronningen West Concord Goodhue Dairy
Patrick Rusch Stewart Renville Dairy
Nathan Sahr Ireton Jackson Swine
Peter Salzl Albany Stearns Dairy
Lyle Schefers Rice Stearns Dairy
Brian Scherping Long Prairie Todd Dairy
Steven Schlangen Paynesville Stearns Swine
Jonathan Schmidt Owatonna Steele Dairy
Brian Schrader Fairbault Rice Beef
Robert Schuft Arlington Sibley Dairy
Jason & Chris Schutz Richmond Stearns Dairy
Brett Schwartz LeSueur LeSueur Swine
Michael Singlestad Waseca Waseca Swine
Jacob Sjostrom Lafayette Nicollet Dairy
Dean Taylor Randolph Dakota Turkey
Terry Timmerman Hancock Swift Swine
Ronald Troendle Caledonia Houston Dairy
Darrin Van Zuilen Claremont Dodge Swine
Rita Vander Kooi Worthington Nobles Dairy
Scott Wassink Edgerton Pipestone Beef
Josh Wolbeck Sauk Centre Stearns Dairy
Darrin Young Plainview Winona Dairy
Kathleen Zeman Nerstrand Rice Poultry
Anthony Zins Fulda Murray Beef
Roger Zins Fulda Murray Beef

 

MDA Contacts

Curt Zimmerman, Supervisor, Livestock Development Team
Curt.Zimmerman@state.mn.us ~ 651-201-6456

David Weinand, Dairy Diagnostics, Livestock Development Team
David.Weinand@state.mn.us ~ 651-201-6646

Ag Marketing & Development Division